Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Socijalno osiguranje". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.
SADRŽAJ
U V O D.................................................................................................................3
1. ISTORIJA.........................................................................................................4
2. SADAŠNJE STANJE.......................................................................................5
3. PRIVATIZACIJA I POLITIKA SOCIJALNOG OSIGURANJA..............6
3.1. Socijalno osiguranje posle 05.10.2000........................................................6
4. ŠTA ZNAČI RAZVOJ ZA NAS.....................................................................7
5. ŠKOLSTVO......................................................................................................8
6. ZDRAVSTVO...................................................................................................8
7. OSTALE OBLASTI ŽIVOTA........................................................................9
7.1. Siromaštvo...................................................................................................9
7.2. Penzijsko osiguranje....................................................................................9
7.3. Efikasnija socijalna zaštita........................................................................10
7.4. Zdravstvena zaštita u funkciji sistema socijalnog osiguranja...................11
7.5. Obrazovanje u funkciji sistema socijalnog osiguranja..............................12
ZAKLJUČAK.....................................................................................................13
LITERATURA...................................................................................................14
UVOD
Socijalno osiguranje je stara tema, kao što je staro i čovečanstvo. Kolika je zreo svest čoveka, današnjeg čoveka, na tom nivou zrelosti se nalazi i kvalitet socijalnog osiguranja. Ovo ne treba gledati, po ličnoj želji, tj. koliki mi je nivo socijalnog osiguranja potrebna, nego, treba gledati uopšteno, tačnije, kolika je najveća potreba za njim, a iz drugog aspekta kolika je najveća donatorska mogućnost, a da rezultati rada davaoca ne budu ugrožena, destimulisana. Najlepše bi bilo, kada bi se radilo, davalo, po sopstvenim mogućnostima, a dobijalo, zarađivalo, po potrebama. Pošto ova ideja, ni kao hrišćanska, a ni kao komunistička, nije se ostvarila, i dalje ostajemo pri težnji, ka jednom idealnom socijalnom (ne, socijalističkom) društvenom uređenju, gde, kao prvo, niko ne bi živeo ispod jednog normalnog nivoa, gde bi svako imao: hranu, odeću, obuću, smeštaj sa minimalnim konforom, odmor, mesto i način za provođenje odmora, zdrastvenu, invalidsku i dostojanstvenu starosnu zaštitu, a na kraju nikako ne treba zanemariti i pravnu, moralnu, jednom rečju , ljudsku pravdu.
Danas, pored jake šarolikosti , stepena socijlne zaštite u svetu, ni za jednu državu ne možemo da kažemo, da je postigao idealan, a ni .optialan nivo, ali pametnim stabilnim društvima, državama, uvek je to najveći cilj i hvale se sa svojm dostignućima.
1. ISTORIJA
Socijalno osiguranje, kao pojam, nije postajao, sve do buržoaske revolucije, ali, kao činjenica, tj. potreba za to, već je bila prisutna od početka «klasnog», plemenskog društva, gde je nastala prvobitna svojina na sredstvima rada, a u raspodeli, podela viška vrednosti, proizvoda.
Pomenuta sredstva su prisvajali jači pojedinci , a slabijima su, nešto udelili, po sopstvenom nahođenju, ili su ih pustili da skapavaju, pa čak su ih kao nepotrebne, slabe i ubijali.
U robovlasničkom društvu, robove su barem hranili, ali su ih i prodavali, a njihovi životi im ništa nisu značili. U srednjem veku kmetovi, su već imali više dostojanstva, prava na život, ali prave slobode i učešće u raspodeli dobara, nisu dobili.
U kapitalizmu radnici, klasa bez svojine sredstava rada, postali su «slobodni» i pravno i ekonomski, a tako, osim svoje radne snage nisu imali ništa, pa ko se razboleo, ili ostareo, ili zbog bankrota kapitaliste izgubio posao, a to nije bilo retko u toj bedi, to je značilo i kraj života. Nastali su radnički pokreti, sindikati, koja su se počeli da se bore za poboljšavanje socijalnog stanja radnika.
...
-------------------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU.---------------------
MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:
maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!